AROMATERAPIA

Najczęściej kupowane

AROMATERAPIA
Naturalne olejki eteryczne to sposób na poprawienie nastroju, samopoczucia a także urody. Działają na nasz zmysł węchu, a także poprzez skórę dostają się do organizmu i oddziałują leczniczo od wewnątrz. Nigdy nie stosujemy jednak olejków doustnie. Olejki eteryczne możemy wdychać poprzez inhalacje, kominki, a także wcierać w skórę poprzez masaż, kąpiel i za pośrednictwem kosmetyków. Stosując je należy zachować ostrożność w dawkowaniu (nie wolno przekraczać zalecanych dawek), zwracać uwagę na przeciwskazania oraz zalecenia. Szczególnie ostrożnie powinni podchodzić do nich alergicy, kobiety w ciąży oraz dzieci, a także w sytuacji wystawienia skóry na promieniowanie UV. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady u specjalisty zajmującego się aromaterapią lub lekarza np. dermatologa.
Korzystając z dobrodziejstw aromaterapii należy pamiętać o poniższych zasadach:


  • Olejków nigdy nie stosujemy w wersji nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę.
  • Jako nośnika do olejków eterycznych używamy tylko naturalnych kosmetyków, olejów roślinnych lub wody.
  • Nie łączymy ze sobą więcej niż 5 olejków.
  • Przed przystąpieniem do zabiegu warto przeprowadzić test, czy nie jesteśmy uczuleni na dany olejek tzn. kroplę olejku rozpuszczamy w łyżce oleju, następnie smarujemy za uchem, jeżeli w ciągu 12 godzin nie pojawi się żadna reakcja alergiczna możemy go stosować.
  • Nie przekraczamy zalecanych dawek, tzn: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie, 15-30 kropli do masażu, które należy rozcieńczyć w 50 ml oleju
  • Stosujemy tylko olejki wysokiej jakości, co potwierdzają nadane im certyfikaty


Zastosowanie olejków eterycznych:


Inhalacje (5-10 kropli)

Olejki eteryczne nie tylko dostarczają nam walorów zapachowych ale również działają leczniczo. Wybierając właściwy dla siebie olejek kierujmy się przede wszystkim naszym upodobaniem, ale również właściwościami. Olejki eteryczne doskonale sprawdzają się jako odświeżacze powietrza np. za pośrednictwem kominków - wystarczy do napełnionej wodą miseczki dodać w zależności od wielkości pomieszczenia 5-10 kropli olejku lub kompozycji zapachowej, a następnie za pośrednictwem umieszczonej wewnątrz świeczki podgrzewać płyn; pot-pourri, sztucznych kwiatków, abażurów lampek – kilka kropli olejku wystarczy zmieszać z suszonymi kwiatami, nanieść na płatki sztucznych kwiatów lub fragment materiałowego abażuru, by zapach unosił się w powietrzu. Olejki eteryczne stosuje się również w saunie. Pamiętając o tym, że olejki są łatwo palne rozcieńczamy je z wodą, którą albo polewamy rozgrzane kamienie albo umieszczamy w bezpieczny sposób nad nimi tak aby pod wpływem ciepła woda odparowywała. Doskonale sprawdzą się również w inhalacji, do której przygotowania wystarczy naczynie z gorącą wodą, 5-10 kropli olejku i ręcznik, którym należy się okryć w trakcie wdychania. W przypadku dzieci doskonałym zamiennikiem będzie nasączenie chusteczki olejkiem eterycznym i pozostawienie na noc w bezpiecznej odległości, obok łóżka. Olejki eteryczne można stosować również w nawilżaczach powietrza a także inhalatorach – to ostatnie należy skonsultować z lekarzem.

Kąpiel (10-15 kropli na wannę)

Olejki eteryczne, kompozycje zapachowe dodaje się do ciepłej jednak nie gorącej wody. W przypadku suchej skóry warto wcześniej wymieszać olejek eteryczny z 1-2 łyżkami oleju i dodać całość. Następnie zanurzamy ciało na 15-30 minut i delektujemy się kąpielą. Równie istotnym zaleceniem w przypadku kąpieli jest to, aby nie stosować wraz z nią środków myjąco-pieniących. Należy wcześniej umyć ciało/włosy i dopiero po dokładnym spłukaniu przystąpić do przygotowywania kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych. W przypadku wykorzystania mniejszej ilości wody niż wanna np. w misce, należy wykorzystać odpowiednio mniejszą ilość olejku eterycznego.


Masaż (2-5 krople na 10 ml oleju nośnika)


Masaż aromaterapeutyczny wykonuje w połączeniu olejków eterycznych z olejami roślinnymi. Najkorzystniej jest łączyć bezwonne oleje kosmetyczne np. z nasion winogron, ze słodkich migdałów. Można do nich dodawać kosmetyczne oleje pielęgnacyjne  np. awokado, jojoba, arganowy, z wiesiołka. Najważniejsze, aby oleje były świeże, naturalne i bez dodatków konserwantów. Zamiennikiem olejków mogą być również naturalne mleczka kosmetyczne.
Masaż wykonuje się metodą "głaskania", zawsze w kierunku serca, bez względu na to czy jest to masaż całociowy czy tylko miejscowy. W związku z tym, że jest to trudne korzystnie jest się wcześniej zapoznać z fachową literaturą. Nie jest ona wymagana w przypadku masażu miejscowego - wystarczy nacierać roztworem olejku np. bolące mieśnie, stawy, plecy. Roztwór olejków należy przygotować przed masażem. Na jeden masaż zużywa się średnio ok. 10 ml roztworu, zawierającego 2-5 kropli mieszaniny olejków. Do odmierzonej ilości nośnika dodaje się krople olejków (jednego lub kilku, max. 5) i dokładnie miesza. Po dodaniu olejków mieszaninę należy dobrze wstrząsnąć. W przypadku przechowywania roztworu należy przelać go do butelki, szczelnie zamknąć i umieścić w chłodnym miejscu (lodówka) na maks. 3 miesiące. W temperaturze pokojowej maksymalny czas przechowywania to 2 tygodnie. Należy pamiętać, że zepsuty (zjełczały) olej jest bardzo groźny dla skóry.


W żadnym wypadku nie wolno stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę.


Kompresy (5 kropli)

Kompresy idealnie sprawdzają się w przypadku dolegliwości miejscowych. W przygotowanym roztworze (5 kropli na 100 ml wody), moczymy gazę, watę a następnie przykładamy w formie kompresu do problematycznego miejsca na kilka godzin. W zależności od problemu olejki eteryczne łączymy z gorącą wodą (np. bóle reumatyczne, mięśniowe lub artretyczne) lub z zimną (ból głowy, nadwyrężenie ścięgien lub stawów). Kompres warto zabezpieczyć folią i szalem, aby jak najdłużej utrzymać właściwą temperaturę.
Płukanki (3-4 krople na 100 ml)


Płukanki stosuje się w przypadku problemów z gardłem i jamą ustną. Stosuje się 3-4 krople olejku lub mieszanki olejków w 100 ml ciepłej wody (1/2 szkl.) i płucze gardło lub jamę ustną.

AROMATERAPIA Jest 30 produktów.

na stronę
Pokazuje 25 - 30 z 30 elementów
Pokazuje 25 - 30 z 30 elementów